radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W odrestaurowanej plebanii w Rajczy utworzono muzealną ekspozycję dokumentującą historię kultu Matki Bożej Kazimierzowskiej. Renowacja obiektu i wystawa to efekt projektu realizowanego przez ostanie lata.  Symbolicznego otwarcia ekspozycji dokonał biskup Roman Pindel.

 - Mam nadzieję, że ta otwierana dziś salka będzie służyła tym, którzy zechcą się dowiedzieć coś więcej o cudownym obrazie. Jest tam całe mnóstwo informacji: jak wyglądał obraz przed i po renowacji, jak przebiegały prace konserwatorskie, a także zawarty jest opis dziejów niezwykłego wizerunku - powiedział proboszcz parafii ks. Andrzej Zawada, przypominając szereg przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze przez poprzednika  ks. Ryszarda Grabczyka, a zmierzających do przywrócenia blasku  zarówno samemu obrazowi obrazowi Matki Bożej, jak i neogotyckiej świątyni wraz z budynkiem plebanii. 

W otwarciu  wystawy  uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Rajcza oraz duszpasterze.  Specjalny referat poświęcony historii obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy przedstawił ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. - Spośród wielu zachowanych kopii powstałych w wieku XVII poczesne miejsce zajmuje czczony od wieków obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej w sanktuarium maryjnym w Rajczy na Żywiecczyźnie. 1 lipca 2017 roku obraz ozdobił koroną biskupią biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel -  mówił ks. Tracz. Historyk sztuki przypominał  że obraz pierwotnie należał do króla Jana Kazimierza, który ofiarował go rajczańskim góralom proszącym o pozwolenie na budowę świątyni. Kapłan wskazał także na wartości artystyczne wizerunku Matki Bożej Kazimierzowskiej, który zalicza się do najpiękniejszych kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 

Otwarta w Rajczy ekspozycja muzealna czynna jest codziennie. Chętni do zwiedzania winni umówić wizytę, dzwoniąc pod numer telefonu 502 993 555.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony