radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Modlimy się o to, aby śmierć prześladowanych, więzionych, cierpiących, okazała się drogą do zbawienia - mówił bp Roman Pindel podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 

14 czerwca, w kolejna rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz bielsko-żywiecki ordynariusz celebrował Eucharystię we franciszkańskiej świątyni w Harmężach. Razem z nim przy ołtarzu stanęli ojcowie franciszkanie oraz kapłani dekanatu oświęcimskiego. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządu i Państwowego Muzeum KL Auschwitz. Obecne były więźniarki obozu KL Auschwitz-Birkenau: Zdzisława Włodarczyk i Barbara Barbara Wojnarowska-Gautier.

W okolicznościowym kazaniu bp Pindel  przypomniał słowa Karla Fritzcha do pierwszych więźniów, który ze wszystkich przybyłych wyróżnił żydów i duchownych: „Jeśli są w transporcie Żydzi to mają prawo żyć dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miejsiące”. Historyczny moment przybycia pierwszego transportu do KL Auschwitz  kaznodzieja osadził w szerszej perspektywie działania III Rzeszy. - Powstanie KL Auschwitz trzeba umieścić między zaplanowanymi i realizowanymi działaniami wobec polskiej inteligencji, uczestników powstań śląskich i wielkopolskiego, tzw. polskiej warstwy przywódczej z duchowieństwem, a planowanym na później ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej. Jako  biogram reprezentatywny dla pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz wskazał biskup historię pochodzącego z Wadowic Wojciecha Drewniaka (nr obozowy 415) który przeżył Auschwitz i Gross-Rosen, a po wyzwoleniu nie pogodził się z sytuacją polityczną Polski, został aresztowany przez UB i skazany w marcu 1947 roku na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na więzienie. 

Msza św. w intencji ofiar niemieckich obozów sprawowana był w świątyni, w podziemiach której znajduje się wystawa „Klisze Pamięci. Labirynty”.  Autorem prezentowanych tam obrazów jest Marian Kołodziej (nr obozowy 432), który trafił do KL Auschwitz w pierwszym transporcie. Ekspozycja jest wstrząsającym artystycznym świadectwem cierpienia, upodlenia więźniów. Przedstawia również zadziwiające świadectwo męczeństwa św. Maksymiliana. 

 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

21:00 - 21:15
Apel Jasnogórski
21:15 - 21:30
Stół Słowa Bożego
21:30 - 21:50
Różaniec - tajemnice światła
21:50 - 22:00
Kompleta
22:00 - 22:15
Aktualności Radia Watykańskiego

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony