radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Nasz patron – św. Jan Sarkander – wybrał bycie głosicielem słowa Bożego. W śmierci męczeńskiej dał świadectwo swojej wiary i wierności wobec prawdy - powiedział bp Roman Pindel 6 czerwca w Skoczowie podczas dorocznego odpustu ku czci patrona diecezji. 

Podobnie jak przed rokiem, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią, nie było barwnej procesji z relikwiami św. Jana Sarkandra na pobliską Kaplicówkę. Kazanie wygłosił wikariusz generalny ks. Marek Studenski. Zacytował zdanie z Drugiego Listu do Koryntian – „Niewielkie bowiem utrapienia nasze obecnego czasu gotują bezmiar chwały przyszłego wieku dla nas, którzy się wpatrujemy nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne” (2 Kor 4, 17) – wskazując, że na przykładzie św. Jana Sarkandra te słowa się spełniły. - Spłaćmy wobec męczenników dług. My nie musimy cierpieć tak jak oni. Przyjmijmy to, co jest wpisane w nasze życie bez narzekania. Jezus daje siłę do podjęcia męczeństwa. Człowiek wewnętrzny musi jeść, żeby się odnawiać musi sięgać po pokarm – stwierdzi ks. Studenski, akcentując, jak ważna dla znalezienia takiej siły duchowej jest modlitwa.

Jan Sarkander urodził się w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim. Po studiach w Ołomuńcu, Pradze i Grazu przyjął święcenia kapłańskie i prowadził aktywną działalność duszpasterską na Śląsku i Morawach. W 1620 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu w Ołomuńcu. Był fałszywie oskarżony o sprowadzenie na Morawy polskich oddziałów najemnych, tzw. lisowczyków. Okrutnymi torturami próbowano zmusić go również do zdrady tajemnicy spowiedzi, jakiej wysłuchał od wielkorządcy Moraw Władysława Lobkovica. Nieugięty kapłan zmarł miesiąc później, 17 marca 1620 r., w wyniku ran zadanych przez oprawców.W poczet błogosławionych zaliczył Jana Sarkandra papież Pius IX w roku 1859. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II 21 maja 1995 roku w czeskim Ołomuńcu.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony